World Cancer Research Day – Svetový deň výskumu rakoviny
V roku 2007 vznikla iniciatíva Nadácie Výskum Rakoviny a Ústavu experimentálnej onkológie SAV, aby sa 7. marec stal Dňom výskumu rakoviny na Slovensku. Jej cieľom bolo upriamenie pozornosti na nevyhnutnosť spolupráce vedcov a lekárov, budovanie povedomia o jej dôležitosti medzi pacientami, ich rodinami a v celej spoločnosti.
Tento počin predbehol o takmer desaťročie aktivitu medzinárodných organizácií, ktoré v roku 2016 deklarovali nutnosť zvýšenia spoločenského povedomia a znalosti o hodnote a dopade úsilia v oblasti výskumu rakoviny a stanovili 24. september ako Svetový deň výskumu rakoviny.
Nevyhnutnosť medzinárodnej spolupráce vo výskume rakoviny deklaruje nadácia nielen vo svojej Nadačnej listine, ale ju aj realizuje formou pozvaných prednášok významných vedcov, odborníkov v širokom spektre špecializácií, ktoré sú zahrnuté v jednotlivých fázach cesty onkologického pacienta a dôležité pre poznanie príčin vzniku a vývoja rakoviny.
Doterajších 18 ročníkov Dňa výskumu rakoviny na Slovensku realizovala nadácia formou konferencií, workshopov, okrúhlych stolov, súťažných stretnutí študentov a mladých výskumníkov o najlepšiu prácu, aktivitami pre verejnosť, či výzvou vláde SR. V tomto roku pribudla nová forma grantovej podpory pre mladých vedcov na stáž v renomovanom zahraničnom pracovisku. Na podujatiach boli artikulované mnohé problémy, identifikované nové výzvy vo výskume a v starostlivosti o onkologického pacienta akú napríklad aktuálnosť onkologického registra, potreba nádorovej biobanky, multidisciplinárny prístup v liečbe, vytvorenie komplexného onkologického centra, dôležitosť prevencie na jej všetkých stupňoch, význam prehabilitácie a rehabilitácie, či nositeľnej elektroniky na zlepšenie adhézie k liečbe.
Aby sme podčiarkli nutnosť medzinárodnej spolupráce, nadácia sa 24. septembra aktívne pripojí a upozorní slovenskú verejnosť na význam výskumu pri príležitosti 10. výročia etablovania Svetového dňa výskumu rakoviny.